For at kunne købe "" med tilskud skal vi bruge nogle oplysninger om dig og dit gamle fyr. Hvis du trykker "køb med tilskud" vil du blive sendt til en side hvor du skal udfylde disse informationer og først derefter vil vare blive lagt i kurven.
KØB UDEN TILSKUD
KØB MED TILSKUD
Vælg gave
X
Varen er lagt i kurven
Nej tak, luk vinduet
Ja tak, læg bare varene i kurven
Vi er klar til at hjælper dig Prof. rådgivning Prisgaranti Nem returnering
Metro Compact – et nyt effektivt og selvrensende pillefyr fra Metro Therm
Modulerende effekt
Automatisk optænding
Side-by-side konstruktion
Selvrensende brænder
Selvrensende konvektionsdel
Skift til Metrocompact Pillefyr og spar mange penge på varmebudgettet. Husk du kan opnå tilskud, når du skifter til mere energivenlig opvarmning. Læs mere nederst på siden.
MetroCompact 20 pillefyr er et højtydende effektivt og selvrensende fyr, som er et af de mest økonomiske pillefyr der findes på markedet. MetroCompact 20 er Klasse 5 testet
MetroCompact 20 pillefyr er et højtydende effektivt og selvrensende fyr, som er et af de mest økonomiske pillefyr der findes på markedet. MetroCompact 20 er Klasse 5 testet
Højtydende
Økonomisk
Selvrensende
CO2 neutralt
Høj virkningsgrad 90 - 92 %
Automatisk tæn/sluk funktion
Fuldt modulerende
Isoleret med mineraluld
Let rengøring
Tilbehør og ekstraudstyr
Sugetræk blæser for øget forbrændingseffektivitet samt reducerer pilleforbruget yderligere
Iltstyring
Vejrkompensering
Varmtvandspriotering bestående af cirkulationspumpe og kontraventil
Mulighed for fjernovervågning med internetmodul
SOLAR-styring
Buffertank styring
Spar op til 20.000 kr. om året på din varmeregning når du skifter til Metro Compact 20.
MetroCompact er let at tilpasse de fleste varmeinstallationer uanset hvilken centralvarmeinstallation der er. MetroCompact 20 er et af de mest brugevenlige pillefyr der findes på markedet, da det både er utroligt let at betjene, rengøre og vedligeholde i det daglige.
MetroCompact 30 er et nyt meget effektivt pillefyr med forbedret effekt. MetroCompact 30 kører optimalt året rundt med automatisk tænd/sluk funktion.
Selvrensende
Virkningsgrad 90 - 92 %
Energiklasse A+
Atutomatisk tænd/sluk funktion
CO2 neutral opvarmning med træpiller
Forbedret og stabil varme hele året
Fuldt modulerende mellem 6-20 eller 9-30 kW
Automatisk tilpasning til boligens varmebehov
Nem installation og indeholder den seneste teknologi indenfor pillefyr
Pillebrænderen er selvrensende for en mere effektiv forbrænding
Selvrensende konvektionsdel for en forbedret og optimal virkningsgrad
Testet i Klasse 5
Ekstra udstyr til MetroCompact 30
Der findes et meget stort udvalg af ekstra udstyr der kan effektivisere MetroCompact 30 yderligere samt mindske arbejdet i det daglige.
Blandt andet anbefaler vi at installere en suge/træk blæser. En suge/trækblæser er med til at øge forbrændingen yderligere og en øget og renere forbrænding er med til at reducere forbruget af træpiller til et minimum.
Udvalg er ekstraudstyr samt tilbehør til MetroCompact 30
Iltstyring
Suge - Træk blæser
Vejr-kompensering (Består er en ESBE-ventil, udendørs temperaturføler. Regulerer fremløbstemperaturen og sparer derved brændsel på de varme dage)
Varmtvandspriotering - Giver en mere ensartet temperatur på varmt vand
Fjernovervågning + fjernkontrol med internet modul (fordel for effektiv service)
MetroCompact 300 L magasin inklusiv sneg. Passer til MetroCompact 20 og MetroCompact 30 pillefyr. Sneglen kan placeres både på højre eller venstre side af kedlen, hvilket gør det lettere at indrette fyrrummet mest praktisk og pladsbesparende.
MetroCompact 300 L magasin inklusiv sneg. Passer til MetroCompact 20 og MetroCompact 30 pillefyr. Sneglen kan placeres både på højre eller venstre side af kedlen, hvilket gør det lettere at indrette fyrrummet mest praktisk og pladsbesparende.
Magasin inklusiv snegl
Kapacitet 300 Liter
Side by side opstilling (pladsbesparende)
Galvaniseret og pulverlakeret metalplade
Praktisk og gennemtænkt sneglekonstruktion der muliggør fuld tømning af magasin
MetroCompact Træpillemagasin 500 liter der passer til MetroCompact 20 og 30 pillefyr. Træpillemagasinet er inklusiv snegl. Sneglen kan placeres på begge sider af kedlen. Dette gør det lettere at indrette fyrrummet optimalt.
MetroCompact Træpillemagasin 500 liter der passer til MetroCompact 20 og 30 pillefyr. Træpillemagasinet er inklusiv snegl. Sneglen kan placeres på begge sider af kedlen. Dette gør det lettere at indrette fyrrummet optimalt.
Magasin inklusiv snegl
Kapacitet 500 Liter
Side by side Opstilling
Galvaniseret og pulverlakeret metalplade (Antracitgrå)
Snegl
Snegl er med motor og reduktionsmuffe
Stålspiral er elastisk
Diameter på siderør Ø 63 mm
Hældning på ca. 45 °
En hældning på 45° er den mest optimale hældningsgrad i forhold til overfladen.
Træpillesnegl længde 1,5 meter passer til pillefyr Metro Compact model 20 & 30.
Originale reservedele til Metro Compact der er kendt for kvalitet og slidstærke reservedele. Vi anbefaler originale dele for at ... Læs mere
Træpillesnegl 1,5 meter
Træpillesnegl længde 1,5 meter passer til pillefyr Metro Compact model 20 & 30.
Originale reservedele til Metro Compact der er kendt for kvalitet og slidstærke reservedele. Vi anbefaler originale dele for at bevare den høje kvalitet og forlænge holdbarheden. Træpillesneglen fås i 2 længder.
Snegl til transport af træpiller. Fås i flere længder. Træpillesneglen er original og det er din garanti for at den passer til dit fyr. Træpillesneglen er i slidstærk kvalitet som MT er kendt for.
Snegl til transport af træpiller. Fås i flere længder. Træpillesneglen er original og det er din garanti for at den passer til dit fyr. Træpillesneglen er i slidstærk kvalitet som MT er kendt for.
Originale reservedele til Metro Compact Pillefyr model 20 & model 30. Træpillesnegl størrelse 2,5 m der passer model 20 & 30.
Original Suge/træk blæser til Metro Therm Metro Compact pillefyr. En effektiv suge/trækblæser, også kaldet røgsuger kan være med til at reducere forbruget af træpiller ved at den &... Læs mere
Metro Compact røgsuger til model 20 & 30
Original Suge/træk blæser til Metro Therm Metro Compact pillefyr. En effektiv suge/trækblæser, også kaldet røgsuger kan være med til at reducere forbruget af træpiller ved at den øget effektiviteten af forbrændingen. Ved at forbrændingen er mere "ren" og effektiv, udnyttes værdien af træpillerne endnu bedre.
Specifikationer
Vægt: 8,5 kg
Montering af suge/træk blæser
Hvis man selv monterer suge/træk blæseren (røgsugeren) bør medfølgende vejledning altid følges nøje. Husk altid at slukke for fyret inden monteringen begyndes.
Iltstyring med Lambda sensor m.m. Iltstyringen passer til Metro Therm Metro Compact pillefyr model 20 & 30.ltstyring er med til at sikre en mere stabil forbrænding af træpillerne.
Ønsker du rådgivning omkring hvordan dit MetroCompact pillefyr kan komme... Læs mere
Iltstyring med Lambda sensor m.m. Iltstyringen passer til Metro Therm Metro Compact pillefyr model 20 & 30.ltstyring er med til at sikre en mere stabil forbrænding af træpillerne.
Ønsker du rådgivning omkring hvordan dit MetroCompact pillefyr kan komme til at køre endnu mere økonomisk - så kontakt os. Vi er specialister i MetroCompact pillefyr og vi hjælper gerne med en professionel rådgivning.
Få en langt mere stabil, ensartet og høj temperatur på det varme med med en varmtvandspriotering. Ved at installere styringsfunktionen bestående af en cirkulationspumpe og en kontraventil, bliver det muligt at opn&... Læs mere
Varmtvandspriotering til model 20 & 30
Få en langt mere stabil, ensartet og høj temperatur på det varme med med en varmtvandspriotering. Ved at installere styringsfunktionen bestående af en cirkulationspumpe og en kontraventil, bliver det muligt at opnå en mere stabil og højere temperatur på det varme brugsvand.
Varmvandsprio passer til model 20 & 30 fra Metro Therm MetroCompact pillefyr.
Specifikation
Cirkulationspumpe
Kontraventil
Til regulering/styring af varmt vand til MetroCompact pillefyr.
Vejrkompensering til Metro Compact 20 & 30 pillefyr.
Ved at installere vejrkompensering på dit Metro Therm Metro Compact fyr, kan du spare penge på forbruget af brændsel på de varmere dage. Vejrkompenseringen tilpasser driften af fyret til vejret. Det v... Læs mere
Vejrkompensering til Metro Compact 20 & 30 pillefyr.
Ved at installere vejrkompensering på dit Metro Therm Metro Compact fyr, kan du spare penge på forbruget af brændsel på de varmere dage. Vejrkompenseringen tilpasser driften af fyret til vejret. Det vil sige, at når der er varmere udenfor, reguleres fremløbstemperaturen automatisk. Fyrets drift reguleres så forbruget af træpiller tilpasse. På den måde undgår man, at fyret bruger unødigt mange træpiller på varmere dage og derved sparer man penge på det årlige forbrug af træpiller.
Tændelement 600 W til Metro Them Compact. Passer til MetroCompact model 20 & 30
Eltænderen antænder træpillerne igen, når fyret har været slukket. I varmere perioder er der derfor et større slid på eltænderen/tændelem... Læs mere
Tændelement 600 W til Metro Them Compact. Passer til MetroCompact model 20 & 30
Eltænderen antænder træpillerne igen, når fyret har været slukket. I varmere perioder er der derfor et større slid på eltænderen/tændelementet.
Etændelement er derfor udsat for mere slidtage i varme perioder.
Vær opmærksom på, at luften er korrekt justeret under opstart for at undgå en overophedning af tændelementet. Er luften korrekt justeret under opstart, er dette med til at mindske det hårde slid på tænderen og dermed forlænge holdbarheden.
Blæser til MetroCompact pillefyr. Passer til model 20 & 30 Metro Compact.
Det er blæseren der leverer luften til forbrændingen. Hos Hedestoker rådgiver vi gerne omkring udskiftning af reservede til MetroCompact pillefyr. Vi har altid tid til at give all... Læs mere
Blæser til MetroCompact pillefyr. Passer til model 20 & 30 Metro Compact.
Det er blæseren der leverer luften til forbrændingen. Hos Hedestoker rådgiver vi gerne omkring udskiftning af reservede til MetroCompact pillefyr. Vi har altid tid til at give alle vores kunder en professionel vejledning. Det er ikke svært at udskifte en gammel blæser med en ny, men er du ikke fagmand eller eller vant til at udskifte dele på dit pillefyr, så anbefaler vi, at en fagmand udskifter reservedelene.
Elektrisk Aktuator til MetroCompact Pillefyr model 20 & 30
Installer elektrisk aktuator i et pillefyr selv eller få professionel rådgivning.
Ønsker du rådgivning vedrørende udskiftning af elektrisk aktuator i MetroCompact Pillefyr ... Læs mere
Elektrisk Aktuator til MetroCompact Pillefyr model 20 & 30
Installer elektrisk aktuator i et pillefyr selv eller få professionel rådgivning.
Ønsker du rådgivning vedrørende udskiftning af elektrisk aktuator i MetroCompact Pillefyr så kontakt os enten på mail eller telefonisk. Bestil elektrisk aktuator her.
Smart internet modul bia24 net der gør det muligt at overvåge og kontrollere dit MetroCompact/Vølund pillefyr.
Internet modulet gør det muligt med fjernsupport fra serviceinstallatøren, hvilket kan være en meget stor fordel. Desuden er det lettere... Læs mere
Smart internet modul bia24 net der gør det muligt at overvåge og kontrollere dit MetroCompact/Vølund pillefyr.
Internet modulet gør det muligt med fjernsupport fra serviceinstallatøren, hvilket kan være en meget stor fordel. Desuden er det lettere via internet modulet bia24 net, at pvervåge og kontrollere fyrets drift hele døgnet, også selvom at man ikke er hjemme. Dette kan være en tryghed ved ferie m.m.
Få proffesionel rådgivning om smart tilbehør der kan optimere driften på dit Vølund/MetroCompact pillefyr.
Trådløs rumtermostatsæt tll styring/regulering af varmen.
Få mere kontrol og automatiser hvad du kan. Installer trådløs rumtermostatsæt og få endnu flere fordele. Kontakt os hvis du vil vide mere om hvor let det bliver med et tr&ar... Læs mere
Trådløs rumtermostatsæt tll styring/regulering af varmen.
Få mere kontrol og automatiser hvad du kan. Installer trådløs rumtermostatsæt og få endnu flere fordele. Kontakt os hvis du vil vide mere om hvor let det bliver med et trådløst rumtermostatsæt til MetroCompact pillefyr.
Udendørs Temperatur-sensor tll MetroCompact pillefyr model 20 & 30. Få et pillefyr der kører optimalt hele året rundt, også når der er varmt udenfor. Med vejrkompesering er du godt kørende.
Vil du vide mere om Udendørs temperaturse... Læs mere
Udendørs Temperatur-sensor tll MetroCompact pillefyr model 20 & 30. Få et pillefyr der kører optimalt hele året rundt, også når der er varmt udenfor. Med vejrkompesering er du godt kørende.
Vil du vide mere om Udendørs temperatursensor CTZ-01 eller har du andre spørgsmål vedrørende vores reservedel og tilbhør til Metro Therm MetroCompact pillefyr, så kontakt os telefonisk eller på mail. Vi har alt i billige reservedele, tilbehør og ekstra udstyr til Metro Compact - så du kan spare penge og træpilleforbrug.
MetroCompact pillefyr Hovedmodul NO. 6 CAN I/O passer til blandt andet model 20 & 30. Vi har altid lave priser på nyt hovedmodul m.m.
Har du brug for rådgivning omkring Hovedmodul NO. 6 eller udskiftning heraf, så kont... Læs mere
Hovedmodul til MetroCompact pillefyr
MetroCompact pillefyr Hovedmodul NO. 6 CAN I/O passer til blandt andet model 20 & 30. Vi har altid lave priser på nyt hovedmodul m.m.
Har du brug for rådgivning omkring Hovedmodul NO. 6 eller udskiftning heraf, så kontakt vores support. Vi hjælper gerne med at få bestilt de rette reservedele/tilbehør samt rådgiver omkring monteringen heraf.
Hovedmodul I/O 0-7 passer til MetroCompact pillefyr blandt andet model 20 & 30.
Få hjælp til at optimere dit MetroCompact pillefyr så det altid kører mest økonomisk og med den reneste forbrænding &... Læs mere
Ekstra Hovedmodul i/o 0-7
Hovedmodul I/O 0-7 passer til MetroCompact pillefyr blandt andet model 20 & 30.
Få hjælp til at optimere dit MetroCompact pillefyr så det altid kører mest økonomisk og med den reneste forbrænding året rundt, så sparer du penge på træpiller og har den mest stabile varme i boligen året rundt. Vi giver professionel rådgivning og vi har mange års erfaring. Vi har desuden altid lave priser på tilbehør og reservedele hele året rundt.
Finansiering fra kun 0 kr. pr. mdr.
Forventet leveringstid: ca. 1-3 hverdage
PRISGARANTI - Har du set denne vare billigere?
Metrocompact træpillefyr
Metro Compact er en helt ny serie af kompakte træpillekedler, som er produceret og designet specielt til det danske marked. Metrocompact pillefyr henvender sig specielt til boligejere, som både ønsker at spare penge på varmebudgettet, men som også ønsker sig et pillefyr der ikke kræver meget vedligehold i hverdagen.
Miljøvenlig og CO2 neutral
Metrocompact pillefyr lever op til EU-lovgivningen og er godkendt efter DS/EN303-5. Den er klasse 5 testet. Metrocompact pillefyr er fremstillet efter hensyntagen til miljøet og i modsætning til fyring med olie eller el, er et Metro Therm pillefyr CO2 neutral.
Kort om Metro Compact pillefyr
Nyt træpillefyr fra MetroTherm - Metrocompact pillefyr. Metrocompact pillefyr er et af de mest økonomiske og energivenlige træpillefyr, der er på det danske marked lige nu med en virkningsgrad der er helt i top. Metrotherm pillefyret Metrocompact er lavet som side-by-side hvilket betyder, at det kan monteres på flere forskellige måder. Således bliver det endnu lettere at tilpasse fyret til det enkelte fyrrum. Designet er enkelt og farverne diskrete. Metrocompact er desuden yderst brugervenligt med et meget overskueligt display til styring af fyret. Varmetabet er minimalt, da Metrocompact pillefyr er isoleret med den meget effektive mineraluld omkring brændkammeret. Den modulerende effekt gør at træpillefyret er meget energivenligt fordi det tilpasser sig det aktuelle varmebehov.
De 2 modeller
Der er lavet 2 modeller af Metro Compact pillefyret:
MetroCompact 20 – med modulerende effekt 6-20 kW
MetroCompact 30 – med modulerende effekt 9-30 kW
Der er 2 størrelser på magasinerne og de fås i 300 liter samt 500 liter. Magasinerne kan både højre- samt venstrestilles, så de lettere kan tilpasses de installationsforhold der er. I bunden af magasinet sidder der en renselem, som er let af afmontere. Herved kan man hurtigt tømme sneglen for smuld ved behov.
Metrocompact pillefyr er selvrensende ved brænder og røgrør både ved opstart samt igen efter 180 minutters drift. Brænderen renses ved askeskrab, hvor bunden af brænderen skrabes ren og selve asken tømmes ned i askeskuffen. På samme tid renses røgrør. Manuel rengøring af røgrør bør foretages ca. hver 3. måned med den dertil medfølgende rensekost.
Brugervenligt display er monteret på fronten. Det er let at aflæse og indstille displayet.
Så meget kan du spare
Hvis vi sammenligner et Metrocompact pillefyr med et oliefyr, så er der virkelig rigtig mange penge at spare på det årlige varmebudget.
Eksempel med Metro Compact
Hvis man kun fyrer med olie og har et olieforbrug på omkring 2500 liter pr. år vil det koste ca. 25.000 kr. i varme om året at varme boligen op. Et pillefyr forbrænder til sammenligning omkring 5,2 tons træpiller pr. år, hvilket vil koste omkring 10.500 kr. pr. år. Det vil sige, at pillefyret har tjent sig ind allerede på ganske få år. Hvis du opvarmer din bolig med el-varme, er der endnu mere at spare om året ved at skifte til et Metrocompact pillefyr.
Hvorfor vælge et Metrocompact pillefyr?
Høj kvalitet
Tilpasset de nordiske vejrforhold
Testet fra fabrikken
Minimal pasning
Selvrensende og modulerende
Automatisk tænd/sluk funktion
Lavt varmetab
Stort tilbehørsprogram
Kan desuden fås med:
Iltstyring
Vejrkompensering
Varmtvandsprioritering
Internetmodul
SOLAR styring
Buffertankstyring
Suge/træk blæser
Varm boligen op med træpiller året rundt
Med et Metro therm Metrocompact pillefyr kan du sagtens fyre med træpiller hele året rundt. Der er et meget lille varmetab og Metrocompact pillefyr er udviklet og tilpasset klimaet i de nordiske lande.
Få tilskud
Det er muligt at opnå tilskud til et Metrocompact pillefyr hvis man skifter til mere energivenlig opvarmning. Det vil sige, at har man i dag et oliefyr, gasfyr, halmfyr, koks eller kulfyr og lignende eller opvarmer man sin bolig med el, så kan man få tilskud.
Vi gør opmærksom på, at der kan være forskel i størrelsen på tilskud alt efter hvor stor en kW-besparelse der opnås. Det kan være, at i lige netop dit tilfælde, at tilskuddet kan være større.
Udskifter man et halmfyr,- udløser det et endnu større tilskud en f.eks.hvis man udskifter et oliefyr. Kontakt os hvis du ønsker at vide mere om hvilke tilskudsmuligheder der gælder i lige netop dit tilfælde.
Vil du gerne vide mere om Metro Compact?
Vil du gerne vide mere om den nye serie af effektive pillefyr fra Metro Therm så kontakt os allerede i dag. Vi har fagfolk klar til at svare på dine spørgsmål.
Ved du f.eks. godt, at det er let at koble et Metrocompact pillefyr til solvarme så både træpillefyr og solfangere kan levere varme til hjemmet?
Metrocompact kan fås med vejrkompensering, som automatisk tilpasser pillefyrets drift efter vejrforholdene?
Der kan installeres internetmodul, så det er muligt at kontrollere fyrets drift fra din smartphone?
Kontakt os gerne telefonisk eller via mail hvis du ønsker at høre med om vores forskellige pillefyr. Vi laver også gerne en beregning over din nuværende opvarmning samt den besparelse der er mulig at opnå, hvis du skifter til de energivenlige og CO2 neutrale Metro Therm Metrocompact pillefyr.