Vi bruger cookies for at forbedre din oplevelse. Læs mere
Montageservice
Lagersalg / Outlet
Pillefyrsservice og reparation
Pillefyr med montering
Infrarød diesel varmer
Pillefyr
Brændekedler
Varmepumper
Varmepumpe Luft/luft
Pilleovne
Brændeovne
Brændeovns-tilbehør
Brændekomfur
Skorstene & Røgrør
Kedel-tilbehør
Cirkulationspumper
Ildfaste sten & plader
Beholder og Tanke
Pillefyrs dele
Solvarme
Skjulte rørpaneler
Gulvvarme
Radiator
Kalorifer
Varmeveksler
Varmtvandsbeholder
Kuglehaner & Ventiler
Fittings
Rør
Fjernvarmerør
Fjernvarmerør korrugeret
Kloakrør & fittings
VVS artikler - Diverse
Isoleringsmaterialer
Varmekaminer oliebrænder
Udendørsvarmer med kogeplade
Udlejning - Varmetrailer - Airrex Diesel varmer
Det er vigtigt at betalingen er gået igennem på terminalen inden du går videre. Når der på næste side trykkes videre behandles ordren som værende betalt og kunden modtager en ordrebekræftelse
Varmtvandsbeholder Ø600 mm,300 liter. Denne type varmtvandbeholder er velegnet til varmepumpe, centralvarme og fjernvarmeinstallationer. Beholderen er total-isoleret med 60 mm PU-isolering og afsluttet med 3 mm isoleringskappe. Energimærke B. Magnesiumanode som standard.
Fordele
Kan anvendes til både varmepumpe, fjernvarme & centralvarmeinstallationer
Høj virkningsgrad
Hurtig effektiv opvarmning af vandet
Høj effektivitet
Magnesiumanode som standard
Emaljeret efter DIN 4753
FJV 160, 200, 300, 400, 500 og 600 liter varmtvandsbeholdere er totalisoleret med 60 mm PU-isolering
Tekniske data Varmtvandsbeholder Ø600, FJV/VP 4,2M2/300L
Ø600 mm
Type: FJV/VP 4,2 M2/300 L
Maks. driftsbetingelser spiral (prøvetryk) 110° C / 16 bar (23 bar)
Maks. driftsbetingelser brugsvand (prøvetryk) 95° C / 10 bar (16 bar)
Kipmål: 1900 mm
Spiral 4,2 m2
Vægt: 151 kg
Varmetab: 1,29 WK
Energimærkning B
Godkendelser
VA-godkendelse 3.21/19986
Isolering
60 mm PU-Isolering
Neotherm FJV 160, 200, 300, 400, 500 og 600 liter varmtvandsbeholdere er totalisoleret med 60 mm PU-isolering.
Beskrivelse
Neotherm varmtvandsbeholder som er af type FJV er ganske velegnet til brug ved varmepumper, fjernvarme, centralvarmeinstallationer i en og tofamilieshuse, større ejendomme, erhvervsvirksomheder og større lejlighedskomplekser o.lign. Den store fleksibilitet gør beholderen til et atraktivt valg. Varmtvandsbeholderen er lavet med emaljeret stålspiral, som består af et stålrør. Stålrøret er dimensioneret på en måde hvorpå det giver en maksimal afkøling af varmepumpe, fjernvarme eller centralvarmevandet ved minimalt tryktab. Dette i kombination med koldtvands-indgang uden turbulens giver en effektiv lagdeling og som følge heraf en høj virkningsgrad. Dette giver en hurtig og effektiv opvarmning af vandet. Den hårde emalje afviser kalk og anden belægning også efter mange års brug og er med til at forlænge levetiden på varmtvandsbeholderen og forbedre hygienjen i beholderen. Den hårde overfladebehandling i kombination med magnesimumanoden gør beholderen korrosionssikker. Neotherm FJV beholder leveres som standard med magnesium anode, men kan som tilbehør leveres med elektrisk anode. Beholderen er totalisoleret med PU isolering (Den nye type) der sluttes af med en 3 mm isoleringskappe.