RTB 30 kW med røgsuger, brænder, cirkulationspumpe, kompressor og V13 iltstyring er standardiseret og passer stort set sig selv. Fyret er udviklet med stort fokus på brugervenlighed samt med henblik på, at det skal være meget let at opvarme sin bolig eller virksomhed med træpiller. I det daglige passer fyret stort set sig selv. Faktisk er der så lidt arbejde med fyret, at det eneste man næste skal gøre er, at fylde træpiller på regelmæssigt. Teknologien i det topmoderne fyr klarer selv det meste af arbejdet i hverdagen.
RTB pillefyr 30 kW er med trådløs skærm og kan styres via smartphone, tablet og lignende, så nu kan du altid holde øje med dit fyr uanset hvor du er henne. Det er muligt at tilkoble flere trådløse skærme.
- Lille vandmængde i kedel er lig med en hurtigere varme og en mere optimal og økonomisk sommerdrift.
- RTB 30 kW leveres færdigsamlet fra fabrikken og er lige til at koble i stikkontakten. Derved er der færre udgifter til installationen.
- Gennemtestet fra fabrikken
- Lavtemperaturdrift ned til 40 °
- Asketømning foretages kun for hver 2000 – 3000 kg. træpiller
- RTB er et 100 % dansk produceret produkt
- Wifi (StokerCloud)
- Eco Design energi klasse A+
Komfort og regulering
- Automatisk/trinløs tilpasning af pilleforbrug. Giver den bedste og mest økonomiske drift uafhængigt af årstid/forbrugsmønster
- Indbygget røgsuger
- Kompressorrens af brænder og kedel
- Effektiv rensning af kedel/brænder med trykluft
- Askeudtag
- Askekomprimering forlænger perioderne mellem asketømning
- Brugervenlig og problemfri opvarmning
- Silence kompressor
- Færdigsamlet + testet fra fabrikken
- Røgvender lodret monteret
- Vejrkompensering
- VVB priotet
Tekniske data
- Vægt: 182 kg
- Højde: 1092 mm
- Bredde: 666 mm
- Dybde: 865 mm
- Vandindhold: 48 liter
- Askebeholder: 38 liter
- Styring: V13
- Udløb: ¾”
- Røgafgang Ø130mm